Alphonse Capone

gangster

Narození:
17. ledna 1899
Úmrtí:
25. ledna 1947
Upravit profil
Jméno Al Capone je dnes synonymem pro organizovaný zločin. Mafián s italskými kořeny prokázal podnikatelské sklony v okamžiku, kdy v Americe nastaly časy prohibice a na nelegální výrobě kořalky se daly vydělat velké peníze. Nebo také několik let...

Životopis

Jméno Al Capone je dnes synonymem pro organizovaný zločin. Mafián s italskými kořeny prokázal podnikatelské sklony v okamžiku, kdy v Americe nastaly časy prohibice a na nelegální výrobě kořalky se daly vydělat velké peníze. Nebo také několik let v kriminále.

Alphonse (Alfonso) Capone se narodil 17. ledna 1899 v newyorském Brooklynu. Otec Gabriele a matka Teresina oba pocházeli z jižní Itálie, do Spojených států přesídlili v roce 1894. Kromě Alfonsa měli ještě dalších osm dětí, celkem sedm synů a dvě dcery.

Capone byl již odmalička pěkný výrostek, byl členem dvou brooklynských pouličních gangů – Brooklyn Rippers a Forty Thieves Junior. Ve čtrnácti letech se projevila jeho násilnícká povaha, když ve škole zbil učitelku a na základě tohoto incidentu z ní byl vyloučen. Střídal pak všemožné špatně placené práce.

Dalším krokem v Caponeho životní dráze byl jeho vstup do gangu Five Points, kterému velel Frank Yale. Al pro něj pracoval jako barman a vyhazovač. Při této práci si vysloužil též několik jizev na tváři, když se obhrouble vyjadřoval o pozadí jedné ze slečen v baru. Její bratr na jeho „kompliment“ reagoval tím, že ho několikrát řízl na tváři. Jizvy, které na obličeji zůstaly, daly vzniknout jeho přezdívce „Scarface“ (Zjizvená tvář) – později si však nikdo nedovolil říct ji přímo před ním.

V roce 1919 byl Capone převelen z New Yorku do Chicaga, též díky známosti s Johnnym „Lišákem“ Torriem. Ten zde pracoval pro svého strýce Jamese Colosima, který vládal místní síť prostituce. V lednu následujícího roku byl Colosimo zavražděn, podezřelými byli Torrio i Yale, ale nikdo nebyl v případu odsouzen. Každopádně se otevřel prostor pro nelegální obchod s alkoholem, proti kterému se Colosimo bránil. Ve Spojených státech totiž v lednu 1920 začal platit osmnáctý dodatek ústavy, který zavedl prohibici.

Účelem prohibice bylo zabránění alkoholismu, nicméně dopad byl spíše opačný. Alkohol se dále prodával v nelegálních barech a navíc měl pochybnou kvalitu, kdy byl pančován všemožnými přísadami. Samotná jeho spotřeba pak také nijak neklesala. Výnosy z alkoholu pak připadaly omezenému množství skupin organizovaného zločinu, které spolu soupeřily o moc.

Právě tato bitva o moc a peníze z nelegálního alkoholu vynesla Capona nahoru, zakrátko se stal mužem číslo dva v organizaci, které nyní šéfoval Torrio. V roce 1925 se jeden z nepřátelských gangů pokusil Torria odstranit, podařilo se mu ho však pouze těžce zranit. Torrio byl nicméně natolik otřesen, že se vrátil do Itálie a vedení gangu nechal v rukách Caponemu.

Pod Caponeho velením organizace dále rostla, její obrat dosahoval okolo 10 milionů dolarů ročně. Většinu z toho tvořil prodej nelegálního alkoholu, avšak nemalé zisky pramenily též z prostituce a provozu kasin. Capone vyšel ze stínu Torria s velkou grácií, jeho pětipokojové bydlení v pětihvězdičkovém hotelu Metropole ho stálo 1.500 dolarů na noc. Caponeho viditelný úspěch vedl k tomu, že se ho rivalové pokusili odstranit, stejně jako předtím Torria. Nicméně se jim ho nikdy nepodařilo ani pořádně zranit.

Ostatním gangům se ale spolu s narůstajícím zájmem policie o Caponeho osobu podařilo gangstera pořádně vystrašit. Natolik, že se nakonec rozhodl opustit Chicago a pronajmout si vilu na miamské Palm Beach.

V červenci 1928 byl v New Yorku doslova rozstřílen Frankie Yale, Coponeho starý učitel. Policie předpokládala, že vražda je Caponeho dílo, nic mu však nedokázala. Pravdou je, že gangstery, kteří Yala zavraždili, dokázal Capone o půl roku později využít.

Psal se 14. únor 1929 a v Chicagu se mělo rozhodnout o tom, zda napříště město bude ovládat jižní, tedy Al Caponeho gang, nebo severní gang jeho rivala Bugse Morana. Aby se vyhnul možné zodpovědnosti, zůstal Capone na Floridě a proveden celého plánu svěřil své pravé ruce Jacku McGurnovi. Tomu se podařilo za pomoci nainscenovaného prodeje whisky a převleků do policejních uniforem prakticky popravit sedm členů soupeřícího gangu, nikoliv však Morana. Přesto je tato akce dodnes považována za nejznámější projev brutality Al Caponeho – pod jménem Masakr na svatého Valentýna.

Policie i média si dali jedna a jedna dohromady a bylo zřejmé, kdo mohl nejvíce vytěžit z hromadné vraždy. Dokonce i sám Moran v rozhovoru s reportérem prohlásil, že takhle zabíjí jen Capone. Tím se sám odepsal, protože porušil takzvanou omertu, nepsané pravidlo, že člen mafie nevypovídá ani proti mafiánským nepřátelům.

Al Capone, známá postava Chicaga, se přes noc stal známým po celé Americe. Přesto mu však nebylo možné nic dokázat a on navenek vystupoval jako šikovný selfmade-man, milionář, který se ke svému bohatství dostal vlastními silami. V soukromí však opět prokázal brutalitu, když za pomoci baseballové pálky umlátil své neloajální sicilské spolupracovníky. Právě díky této akci se baseballová pálka dostala do tolika gangsterských filmů.

Caponeho náhlá sláva přitáhla i pozornost tehdejšího prezidenta Hoovera, který prohlásil, že ho chce co nejrychleji ve vězení. Ten se tam také dostal, ale na pouhý rok, za nelegální držení zbraně. Po deseti měsících byl však propuštěn za dobré chování.

Všechny své operace Capone prováděl prostřednictvím svých podřízených, nikdy vlastním jménem. Přesto se však podařilo při jedné z domovních prohlídek najít dokumenty, na jejichž základě šlo určit jeho příjmy. Následně pak byl obviněn za nelegální krácení daně z příjmu. Capone u soudu prohrál, dostal jedenáct let. První dva si odkroutil v luxusní cele ve věznici v Atlantě, pak byl ovšem převezen do legendárního Alcatrazu.

Z vězení dostal Caponeho jeho zhoršující se fyzický i psychický stav. V mládí se nakazil syfilitidou a to se nyní začalo projevovat na jeho mentálních schopnostech – byla u něj zaznamenány známky demence. Ani kdyby byl v plné síle, tak y zřejmě jeho hvězda již příliš nezářila. Prohibice dávno skončila a jeho struktura se víceméně rozpadla.

Capone se ani nevracel do Chicaga, odjel na Floridu, kde velmi sešlý žil až do roku 1947. 21. ledna utrpěl mrtvici a o čtyři dny později zemřel. Navždy zůstane jedním z největších gangsterů všech dob. Nevynikal přílišnou chytrostí, objevil se „ve správné době na správném místě“ a dokázal využít chyby jménem prohibice. I tím však dokázal vydělat obrovské peníze.