Don King

promotér

Narození:
20. srpna 1931
Věk:
92 let
V boxu se dnes točí obrovské peníze. A tím, kdo jich protočí nejvíce, je Don King. Kontroverzní promotér s velmi svébytnou image pracoval s nejznámějšími hvězdami boxerského nebe a na svých ovečkách vydělává miliony dolarů. Don King se narodil...

Životopis

V boxu se dnes točí obrovské peníze. A tím, kdo jich protočí nejvíce, je Don King. Kontroverzní promotér s velmi svébytnou image pracoval s nejznámějšími hvězdami boxerského nebe a na svých ovečkách vydělává miliony dolarů.

Don King se narodil 3. prosince 1932 v clevelandském Ohio jako páté ze sedmi dětí Clarence a Hattie Kingových. Otec mu zemřel při explozi v ocelárnách, ve kterých pracoval, když ještě chodil na střední školu.

Don se v mládí snažil vydělat peníze, jak se dalo. Jeho první prací bylo dodávání živých kuřat do jatek, zároveň spolu s bratry prodával pražené buráky a koláče, které připravovaly matka se sestrami.

Don nastoupil na Kent State University, aby vystudoval právo. Aby byl schopen svá studia ufinancovat, sbíral od lidí v okolí tipy do loterie, vyplňoval tikety a nosil výhry. Jeden zapomenutý tiket, shodou náhod pro jeho šéfa, ho však stál jmění. Musel celou částku vyplatit ze svého. V průběhu studií se Don rozhodl skončit. Údajně proto, že chodil na školu, aby získal znalosti, jak vydělávat peníze. Peníze už ale vydělával při studiu, takže zhodnotil, že vlastně žádnou školu nepotřebuje.

Don se tak začal naplno věnovat loteriím a stal se jednou z největších štik v tomto byznysu v Clevelandu. V roce 1966 se však dostal do vážných problémů se zákonem. King doslova ubil jednoho ze svých zaměstnanců, který mu dlužil peníze a soud ho uznal vinným z vraždy. Nebylo to poprvé, kdy King zabil. Již o dvanáct let dříve zastřelil člověka, který se pokusil vykrást jeho podnik. Tenkrát to byla sebeobrana, napodruhé dostal čtyři roky a mohl být ještě rád.

Ve vězení se King věnoval sebevzdělávání, četl hodně knih a absolvoval i korespondenční vysokoškolský kurz. Když vyšel ven, stal se ze dne na den boxerským promotérem. Za vším stála snaha pomoci clevelandské nemocnici. Zavolal Muhammadu Alimu, se kterým se znal přes svého přítele, písničkáře Lloyda Price a domluvil charitativní zápas. Dona začal box zajímat, byl schopen sehnat i peníze, ale potřeboval k ruce někoho zkušeného. A tak vytvořil partnerství s Donem Elbaumem, známým clevelandským promotérem.

Už v roce 1974 byl Don promotérem zápasu o mistra světa v těžké váze mezi Alim a Georgem Foremanem Jeho schopnosti vyjednávat se ukázaly, když každému z boxerů potají slíbil, že ten druhý dostane méně, aby spolu byli ochotni boxovat. Zápas, zvaný „Rachot v džungli“, se k radosti diktátora Mobutua konal v africkém Zairu a King pro něj získal rekordní odměny – 10 milionů dolarů.
O rok později byl Don promotérem dalšího velkého zápasu, tentokrát v Manile. Ústřední postavou byl tentokrát opět Muhammad Ali, tentokrát se utkal s Joe Frazierem. Don postupně rozšiřoval svoji působnost i mimo těžkou váhu, byl dokonce prvním promotérem, který slíbil vyplatit přes milion dolarů za zápas i boxerovi lehčí váhy.

Po Alim se stal promotérem dalších známých borců, například Mike Tysona či Evander Holyfield. „Popularitu“ si získal též soudními spory s boxery, s nimiž spolupracoval. V tom nejznámějším ho po uši zadlužený Mike Tyson zažaloval o částku sto milionů dolarů. Přesná výše mimosoudního vyrovnání není známa, ale nejspíše to bylo něco přes desetinu souzeného množství peněz.

V roce 1997 byl Don King jmenován do boxerské síně slávy. Prestižní magazín Sports Illustrated ho pak jediného zástupce boxerského světa jmenoval mezi čtyřicet nejvlivnějšího osobností ve sportu.
Don za pětatřicet let v byznysu vyplatil boxerům více než miliardu dolarů. Jeho jméno se také skrývá za sedmi z deseti největších odměn pro boxery v historii. Sám má dle Forbesu majetek v hodnotě zhruba 350 milionů dolarů. A ačkoliv se box potýká v poslední době s úpadkem diváckého zájmu dál, Don King je tu i se svým širokým úsměvem dál.