Jeff Bezos

Jeff se narodil 12. ledna 1964 v Albuquerque v Novém Mexiku. Manželství Jeffovy náctileté matky s jeho otcem však netrvalo ani rok. Za Mika Bezose, kubánského imigranta, jehož jméno Jeff nosí, se provdala v roce 1968 a rodina se zakrátko stěhovala do texaského Houstonu, kde Mike získal místo na pozici inženýra v ropném kolosu Exxon.

Mladý Bezos odmalička miloval počítače a veškeré technické hračičky. Do svého pokoje si prý instaloval alarm, aby mu do něj nechodili starší sourozenci. Když nastupoval na Princetonskou univerzitu, chtěl původně studovat fyziku, ale láska k počítačům zvítězila a tak s vyznamenáním absolvoval obory počítačová věda a elektrické inženýrství.

Po škole se vydal do New Yorku, kde začal pracovat ve světě velkých financí. Vylepšoval počítačové programy Bankers Trust Company, společnosti, která spravovala aktiva řádově ve stovkách miliard dolarů. Ve firmě udělal raketovou kariéru, už v šestadvaceti se dostal na post viceprezidenta. Po krátké anabázi ve firmě D.E. Shaw, specializující se na počítačové systémy, rozpoznal svoji šanci v internetu.

Po letech, kdy byla síť určena jen armádě a hrstce akademiků, se médium začalo otevírat, a to zcela nebývalou rychlostí – v roce 1994 to bylo o neuvěřitelných 2300%. Sám Bezos to později popsal slovy, že „nikdy v životě kromě drobných živočichů v Petriho misce neviděl nic, co by rostlo tak rychle“. Přesto však v té době nebylo možno mluvit o e-commerce, jak ji známe dnes. Bezos tak pečlivě zkoumal, s čím by na netu mohl začít podnikat.

Po dlouhém zvažování, kdy například srovnával katalogy firem rozesílající svoji nabídku poštou, zvolil knihy. Konkurence neexistovala ani v klasických katalozích, ani na webu. Ten navíc poskytoval prakticky neomezený prostor pro tisíce knih. A tak se zrodil fenomén Amazon.com, pojmenovaný podle latinskoamerické řeky s velikým počtem přítoků.

Bezos se odstěhoval do Seattlu, kde mohl mít k dispozici dostatek programátorů. Plán svého obchodování údajně naťukal do laptopu zatímco manželka řídila přes půl Spojených států do Texasu. Stejně jako jiné ikony internetu, Larry Page a Sergej Brin, začal podnikat z garáže. Stránka se veřejnosti otevřela v polovině července 1995 a už v září měl obrat dvacet tisíc dolarů týdně, což odpovídá zhruba tisíci knih.

V centru Bezosovy koncepce stál vždy zákazník. Pro něj byly vymýšleny všechny možné inovace, se kterými Amazon přicházel, od jednoduché možnosti hodnotit produkty, přes maily upozorňující na novinky po postupné rozšiřování nabídky o nové zboží, jako jsou CD, DVD či hračky a hry.

Na burzu v roce 1997 Amazon však vstupoval ještě jako čistě internetové knihkupectví. Jeho soupeři stále nevěřili, že by internetový obchod mohl složit na lopatky tradiční knihkupecké domy. Čas jim ale ukázal, že se hluboce mýlili. Prestižní magazín Time Bezose již v roce 1999 odměnil titulem Muž roku, aby ocenil jeho přínos ke stále populárnějšímu obchodování po internetu. Ve stejném roce se dostal do dvacítky nejbohatších lidí světa podle Forbesu. Pouhé čtyři roky od začátku podnikání!

Expanze Amazonu byla dechberoucí, Bezos neustále přidával nové produkty – oblečení, šperky, ale také nábytek. Z původního on-line obchodu s knihami se tak stal spíše hypermarket. Rychlé rozšiřování však mělo za následek fakt, že Amazon nedosahoval dobrých hospodářských výsledků a pohyboval se v červených číslech. Tržní kapitalizace firmy však byla obrovská, stejně tak jako obrat.

První ziskové období pro Amazon znamenal až konec roku 2002, kdy firma konečně začala vytvářet zisk. Pět milionů zisku oproti miliardovému obratu za kvartál nebylo mnoho, ale mělo to symbolickou hodnotu. Od roku 2004 se zisky Amazonu pohybují v řádu stovek milionů dolarů, ale celkově je společnost stále v mínusu.

Kromě Amazonu však Bezos v současné době vede i jiné projekty. Tím nejvýraznějším je jeho společnost Blue Origin. Obdobně jako Richard Branson, excentrický Brit a vlastník Virgin Galactic, by rád létal do vesmíru. Na rozdíl od Bransona, který si za letenku v rezervaci řekne o zhruba čtyři miliony korun, by však Bezos ze své společnosti udělal „low-costového“ dopravce a létal skutečně pro každého. Nyní na tom usilovně pracuje.

Jeff Bezos je ženatý, s manželkou Mackenzie má tři děti. Pro rok 2007 ho Forbes s majetkem 4,4 miliardy dolarů zařadil „až“ na 188. místo žebříčku nejbohatších lidí planety. Bublina kolem Amazonu přece jen v porovnání s přelomem tisíciletí o trochu splaskla. Přesto však je vládcem mezi e-shopy. Mezi lety 2005 a 2006 vzrostl prodej o 28% a překonal hranici deseti miliard dolarů. Uvidíme, kolik to bude letos.

Věk: 54
Narození: 12. 1. 1964 , Albuquerque, Nové Mexiko, USA
Znamení: kozoroh  

5 se líbí, 2 se nelíbí