Josef Tošovský

doc. Ing. Josef Tošovský v roce 1988 byl předsedou Státní banky československé, od 23.7.1998 do 31.11.2000 guvernérem České národní banky, v roce 1998 premiérem úřednické vlády. V současné době je předsedou Institutu pro finanční stabilitu v Basileji.

V roce 1973 absolvoval VŠE a stal se úředníkem SBČS. Jako kádr mohl vyjet na praktika do Velké Británie (1977) a Francie (1980). Od roku 1985 (někde Tošovský udává 1982) byl poradcem předsedy SBČS. V letech 1984–1985 byl ekonomem Živnostenské banky v Londýně.

Od 1988/89 byl opět u ŽB v Londýně jako náměstek ředitele pobočky. 1. ledna 1990 byl jmenován předsedou (po listopadu přejmenována tato nejvyšší pozice na guvernéra) SBČS. Po zániku Československa, a tím i SBČS, guvernér ČNB (1. leden 1993 – 30. listopad 2000).

Od 1. prosince 2000 předseda Institutu pro finanční stabilitu (Financial Stability Institute (FSI)), část Banky pro mezinárodní platby (Bank for International Settlements (BIS)) se sídlem v Basileji.

Profesně je aktivní v odborných institucích doma a v zahraničí, kde je jedním z uznávaných odborníků ze zemí bývalého východního bloku. Mimo jiné oceněn jako „Central Banker of the Year“ (1993), „European Manager of the Year“ (1994) a „European Banker of the Year“ (1996).

Věk: 66
Narození: 28. 9. 1950 , Náchod, Československo
Znamení: váhy  

14 se líbí, 23 se nelíbí