Martin Červíček

policista, bývalý policejní prezident

Narození:
3. dubna 1972
Věk:
52 let
Upravit profil
Brig. gen. Mgr. Martin Červíček je český policista, v letech 2012 až 2014 policejní prezident. Před jmenováním do této funkce zastával funkci náměstka policejního prezidenta.KariéraVystudoval Policejní akademii ČR v bakalářském studijním programu...

Životopis

Brig. gen. Mgr. Martin Červíček je český policista, v letech 2012 až 2014 policejní prezident. Před jmenováním do této funkce zastával funkci náměstka policejního prezidenta.

Kariéra
Vystudoval Policejní akademii ČR v bakalářském studijním programu „Bezpečnostně právní studia“ a následně magisterský program „Sociální pedagogika“ na Univerzitě Hradec Králové. U policie pracuje od roku 1990. Bydlel a působil v Náchodě.

V letech 2007–2008 působil jako ředitel služby dopravní policie. Způsob jeho dosazení do funkce (a sesazení jeho předchůdce pana Bambase) podle rozhlasové stanice Frekvence 1 budil přinejmenším rozpaky; Frekvence 1 v souvislosti s tím kladla otázky, jak dlouho se znal s náměstkem policejního prezidenta a bývalým ředitelem okresního ředitelství v Trutnově Ivanem Bílkem. těsně před výběrovým řízením byl Červíček povýšen, takže jako jediný z uchazečů splnil podmínky. Nestandardně se konala na tutéž funkci dvě výběrová řízení krátce po sobě.

Následně (do března 2011) působil jako ředitel Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy. Poté až do srpna 2012 vykonával funkci náměstka policejního prezidenta pro Službu kriminální policie a vyšetřování.

Policejní prezident
Ve funkci policejního prezidenta nahradil Petra Lessyho, kterého 29. srpna 2012 odvolal ministr vnitra Jan Kubice poté, co byl Lessy pracovníky Generální inspekce bezpečnostních sborů obviněn z přečinů zneužití pravomoci úřední osoby a pomluvy.

Raketový vzestup kariérního postupu Červíčka byl kritizován pro obcházení zákonů při jeho jmenování do vyšších funkcí.

Dne 28. října 2013 jej prezident Miloš Zeman jmenoval brigádním generálem.

Poté, co ministr vnitra v demisi Martin Pecina 3. prosince 2013 zrušil rozhodnutí předchozího ministra Jana Kubiceho o odvolání Lessyho z funkce policejního prezidenta, vzniklo na policejním prezidium dvojvládí, kdy byli ve funkci dva policejní prezidenti zároveň. Ministr v demisi přitom neakceptoval stanovisko své poradní komise, která mu doporučila, aby řízení zastavil a počkal na rozhodnutí správního soudu. Ministr v demisi Martin Pecina ještě před vydáním rozhodnutí prohlásil: „Ten problém jsem nezpůsobil. Petra Lessyho i Martina Červíčka považuji za špičkové policisty, se kterýma se zcela určitě domluvím." Nastalé schizma pak řešil tak, že Petru Lessymu na jeho vlastní návrh nařídil dovolenou, fakticky ve funkci ponechal Martina Červíčka a vyčkával, až Martin Červíček splní svůj údajný slib, že v takovém případě sám odstoupí. V Otázkách Václava Moravce v České televizi 15. prosince 2013 Martin Červíček odmítl, že by ministrovi slíbil svůj dobrovolný odchod od policie; pouze prý řekl, že pokud k takové situaci dojde, že se k tomu nějakým způsobem postaví a budeme hledat řešení.

Červíček v době dvojvládí odmítl vyhovět požadavku ministra v demisi Peciny, aby odvolal šéfy protikorupční policie a krajských ředitelství ve Zlínském, Olomouckém a Jihočeském kraji (trestním oznámením ze strany vedení zlínského ředitelství bylo iniciováno Lessyho odvolání); tyto tlaky byly podle něj také jedním z důvodů, proč odmítl odstoupit. Červíček též odmítl nabídku přijmou náhradou za odstoupení funkci styčného důstojníka na Slovensku. Prezident republiky Miloš Zeman pozval Martina Červíčka k audienci na Pražský hrad a vyjádřil mu podporu s tím, že definitivně by měl rozhodnout až nový ministr vnitra. 9. prosince 2013 ministr vnitra v demisi Martin Pecina zahájil přezkumné řízení, které má prověřit platnost ustanovení Martina Červíčka do funkce policejního prezidenta v srpnu 2012, ačkoliv ho od tohoto kroku odrazoval prezident republiky Miloš Zeman. Předseda policejního odborového svazu Milan Štěpánek avizoval, že v řádu několika dnů nebo týdnů podá odborová organizace na ministra Pecinu trestní oznámení kvůli způsobu, jakým se snažil policejního prezidenta Červíčka donutit k personálním změnám a k rezignaci. 12. prosince Pecina v České televizi řekl, že správní řízení ukončí asi až jeho nástupce, ačkoliv původně odhadoval jeho délku na 14 dní. Pecina řekl, že pan Červíček pravděpodobně bude správní řízení účelově protahovat.

V lednu 2014 rozhodla poradní komise, že Červíček byl do funkce policejního prezidenta jmenován neoprávněně. Dne 7. ledna 2014 jej ministr vnitra v demisi Martin Pecina odvolal.