Robin Li

podnikatel

Narození:
17. listopadu 1968
Věk:
55 let
Upravit profil
Li Jang-chung alias Robin Li se narodil v rodině továrních dělníků jako čtvrté z pěti dětí. Byl jediný syn, hýčkaný rodiči i čtyřmi sestrami. Kdyby už v roce 1968 platil čínský zákon, podle něhož smí rodina mít jen jedno dítě, nikdy by nespatřil...

Životopis

Li Jang-chung alias Robin Li se narodil v rodině továrních dělníků jako čtvrté z pěti dětí. Byl jediný syn, hýčkaný rodiči i čtyřmi sestrami. Kdyby už v roce 1968 platil čínský zákon, podle něhož smí rodina mít jen jedno dítě, nikdy by nespatřil světlo světa.

Ve svých 23 letech se tento zprvu plachý mladík ocitl v americkém Buffalu ve zcela jiném prostředí, než na jaké byl dosud zvyklý. Avšak rychle překonal kulturní šok a pohroužil se do studia.

Po absolutoriu neměl ani nejmenší potíž najít v oboru IT zaměstnání. Nastoupil jako softwarový programátor do agentury Dow Jones, kde se podílel na založení a vedení internetové verze prestižního amerického deníku The Wall Street Journal. Tam ho začaly fascinovat ještě neobjevené možnosti internetového vyhledávání.

Již tehdy prokázal kreativitu. V roce 1996 vytvořil vyhledávací metodu, umožňující spojování různých webových stránek, kterou nazval »link analysis«, a nechal si ji patentovat.

V témže roce se na konferenci IT v Silicon Valley setkal s technologickým ředitelem firmy Infoseek, shodou okolností také Číňanem, který mu nabídl práci. V roce 1997 se pak Robin Li stal šéfem výzkumu.

Osudové pro jeho kariéru bylo setkání s dalším Číňanem, o čtyři roky starším Erikem. Ten, ač vzděláním biochemik, ale velmi průbojný a podnikavý muž, Robina v roce 1999 přesvědčil, aby založili čínskou vyhledávací službu.

Vrátili se do vlasti, najali si jako své první sídlo levný hotelový pokoj (nikoli proslulou garáž jako američtí průkopníci IT) a začali hledat investory. Zatímco podnikatelsky talentovaný Eric, který se stal generálním ředitelem, sehnal do začátku od investorů kapitál 1,2 milionu dolarů, Robin připravoval technologickou stránku vyhledávače.

Od 1. ledna 2000 byl nový podnik spuštěn do provozu.

Baidu, v české výslovnosti Paj-tu, znamená »Sto cest«. Oba zakladatelé vybrali tato dvě slova ze slavné básně z dob dynastie Song (960-1279 n. l.), v níž anonymní poeta hledá vyvolenou dívku, a ač volí sto cest, ba tisíc cest, nemůže ji najít v davu.

Robin Li si zřejmě vzpomněl při hledání jména firmy na svou manželku Melissu, vlastně čínsky Ma Tung-min, s níž se seznámil v Americe, kde tato krásná dívka studovala.

V roce 2004 už Eric Sü seznal, že jeho přítel je schopen řídit celou firmu, a začal podnikat ve svém oboru - v biochemii. Oba druzi jsou už dolarovými miliardáři.

Robin Li ukázal svou odvahu a v roce 2005 udělal »díru do světa«, když firmu Baidu kotoval na americké burze Nasdaq.

Prvotní emise akcií se hned první den stala senzací. Během jedné seance se cena akcie z 22 dolarů vymrštila vzhůru na 122 dolarů.

Wallstreetští analytici to připisovali takzvanému syndromu Google. Když tento vyhledávač v devadesátých letech emitoval své první akcie, obešlo se to bez většího zájmu investorů. Pozdější fenomenální úspěch Googlu je vedl k obavě, aby v případě Baidu znovu nepropásli svou šanci.

Tehdy měl Baidu 700 zaměstnanců, dnes jich má přes šest tisíc.

»Byl to pro mě šok. Uvědomil jsem si, že musím nejen dosáhnout takových reálných výsledků, abych zjevná očekávání nezklamal, ale že musím udělat víc, než na co jsem byl dosud připraven,« prohlásil Robin Li.

Svým slovům úspěšný čínský podnikatel dostál. Protože však Robin Li žije a pracuje v Číně, není na něho vidět tolik jako na jeho slavnější kolegy ve Spojených státech.

Ale i tak se jeho vyhledávač Baidu dere stále dopředu. Letos se poprvé dostal dokonce do seznamu stovky nejdražších značek světa. To je pro pohledného a navenek nikterak okázalého čínského miliardáře jistě veliké zadostiučinění.

(Li Jang-chung)
- Narodil se 17. listopadu 1968 v čínském městě Jang-cchüan v rodině továrních dělníků.
- V roce 1991 vystudoval informatiku v knihovnictví na Pekingské univerzitě.
- Téhož roku dostal stipendium na State University of New York v Buffalu, kde v roce 1994 ukončil bakalářské studium počítačových věd.
- Po absolutoriu se stal softwarovým programátorem v agentuře Dow Jones, kde se podílel na založení a řízení internetové verze deníku The Wall Street Journal.
- Roku 1997 nastoupil k začínající vyhledávací službě Infoseek jako šéf vývoje.
- Do Číny se vrátil v roce 1999 a založil vyhledávací službu Baidu, od roku 2004 je předsedou její správní rady a šéfem.
- S osobním jměním 3,5 miliardy dolarů je podle časopisu Forbes mezi světovými boháči na 258. místě.
- Se ženou Ma Tung-min, používající i jméno Melissa Ma, má dceru.

Největší čínská a čtvrtá světová vyhledávací služba se sídlem v Pekingu, kotovaná na burze Nas­daq. Kromě Číny působí i v Japonsku a je registrována na Kajmanských ostrovech.

- V provozu je od ledna 2000 a její podíl na čínském trhu letos dosáhl 70,8 procenta

Letos podnik profitoval na potížích, které měl konkurenční vyhledávač Google s čínskými úřady kvůli cenzuře.

Loni se tržby zvýšily na 651 milionů dolarů, provozní zisk na 235 milionů dolarů a čistý zisk činil 218 milionů dolarů. Podle předpovědí by tyto ukazatele v letošním roce měly dále růst.

1,2 milionu dolarů
Tolik činil zakládající kapitál vyhledávače Baidu.

Letos se internetový vyhledávač Baidu poprvé dostal do seznamu stovky nejdražších značek světa.