Jan Tinbergen

Jan Tinbergen byl nizozemský ekonom, poradce v oblasti ekonomie, laureát CEAN za rok 1969.

Jan Tinbergen pocházel z rodiny učitele gramatiky a historie na základní škole. Měl pět sourozenců. Jeho mladší bratr Nicolas byl známý zoolog.

Jan Tinbergen studoval v letech 1922 - 26 na leidenské univerzitě fyziku. Po studiích se stal asistentem profesora Ehrenfesta. Doktorskou disertaci obhájil v roce 1929, kdy se přeorientovával z fyziky na ekonomii. Ve své době byl jediným fyzikem-ekonomem, který slučoval matematické metody s problémy ekonomickými.

Místo služby v armádě zvolil Jan Tinbergen alternaticní civilní službu. Byl činný nejen ve výzkumu, ale také ve výuce. Stal se profesorem na Nizozemské ekonomické škole, pro níž vytvořil matematický model o 27 rovnicích s 50 neznámými.

Jan Tinbergen se pří svých výzkumech zaměřil na ekonomické modelování a představil tři typy modelů:
1. stanovení seznamu uvažovaných proměnných
2. stanovení rovnic či vztahů
3. testování jejich platnosti


Za německé okupace pracoval Jan Tinbergen na Ústředním statistickém úřadě. Po 2. světové válce pokračoval opět ve vědecké práci. Od roku 1955 se zabýval problémy rozvoje třetího světa. O jeho rady žádaly mnohé vlády.

Jan Tinbergen se stal laureátem ceny Švédské říšké banky pro ekonomii (CEAN) v roce 1969 za vypracování matematických modelů ekonomických procesů.

Literární dílo Jana Tingergena:

Ekonomické cykly ve Spojených státech, 1919 - 1932, publikováno v roce 1939
Ekonomická politika: Principy a praxe - 1956

Narození: 12. 4. 1903 , Haag, Nizozemsko
Úmrtí: 9. 6. 1994  ve věku 91 let, Haag, Nizozemsko †
Znamení: beran  

0 se líbí, 0 se nelíbí