John McCain

americký politik a prezidentský kandidát

Narození:
29. srpna 1936
Věk:
87 let
Upravit profil
Zatímco u demokratů ještě zuří boj o to, kdo bude v prezidentských volbách v roce 2008 stranu reprezentovat, u republikánů již mají jasno. Jejich modré barvy bude ve volbách hájit senátor za stát Arizona John McCain. Pokud by válečný veterán z...

Životopis

Zatímco u demokratů ještě zuří boj o to, kdo bude v prezidentských volbách v roce 2008 stranu reprezentovat, u republikánů již mají jasno. Jejich modré barvy bude ve volbách hájit senátor za stát Arizona John McCain. Pokud by válečný veterán z Vietnamu zvítězil, stal by se v 72 letech nejstarším prezidentem nastupujícím do úřadu.

John McCain se narodil 29. srpna 1936 na letecké základně Coco Solo v Panamě, kde tehdy jeho otec sloužil jako admirál amerického námořnictva. Vojenství mají McCainové v genech, i Johnův děd byl námořním admirálem. Kvůli otcově povolání John jako mladý často střídal bydliště, jelikož ten byl přeřazován na různé námořní základny.

Když si vybíral školu, neměl John prakticky jinou volbu než pokračovat v rodinné tradici a vystudovat námořní akademii. To se mu úspěšně podařilo, nicméně při studiích se projevovala jeho poněkud rebelská a prchlivá povaha, díky které měl občas problémy s autoritou nadřízených, pokud s nimi nesouhlasil. Svou hlavu si ostatně uchovává i dnes v rámci republikánské strany.

Po absolvování školy působil McCain v námořnictvu jako letecký pilot, povětšinou na základnách v Karibiku. V roce 1965 se oženil s modelkou Carol Sheppovou a o rok později se jim narodila dcera Sidney.

Vietnamská válka znamenala pro McCaina převelení do jihovýchodní Asie. Již v červenci 1967 McCain málem zemřel, když jeho stroj připravený ke vzlétnutí zasáhla omylem odpálená raketa. McCainovi se podařilo utéct ze stroje jen okamžik předtím, než explodoval.

O čtyři měsíce později však jako pilot tolik štěstí neměl. Jeho letadlo bylo sestřeleno, McCain se zvládl katapultovat, ale byl Vietnamci zajat. V zajateckém táboře strávil dlouhých pět a půl roku, mimo jiné proto, že odmítl odejít bez ostatních Američanů (jako syn vysoce postaveného otce by se jinak výměnou z vězení dostal).

Podmínky vietnamského vězení byly velice tvrdé, McCain několikrát podstoupil mučení a strávil dohromady dva roky na samotce. To vše dohromady nalomilo jeho psychiku natolik, že se neúspěšně pokusil o sebevraždu. Z vězení nakonec vyšel až po podepsání pařížských dohod v roce 1973.

Po návratu z Vietnamu byl McCain v USA vítán jako hrdina, po době nutné k psychickému a fyzickému zotavení se vrátil zpět do námořnictva. Přesto si však následky pobytu ve vietnamském vězení nese dodnes – díky mučení nemůže zvednout ruce nad hlavu.

V roce 1976 McCain poprvé pořádněji přičichl k politice, když byl ustanoven styčným důstojníkem námořnictva k Senátu. Přesto však jeho kariéra více méně stagnovala a především díky slabé fyzické kondici nebylo pravděpodobné, že by to mohl dotáhnout na admirála jako jeho otec a děd. V roce 1981 tak od námořnictva odešel.

Po odchodu z námořnictva se McCain stěhoval do Phoenixu, kde pracoval pro distribuční síť pivovaru Anhauser-Bush, kterou vedl James Willis Hensley, otec jeho druhé manželky Cindy Lou, kvůli které se v roce 1979 rozvedl s Carol. Pozice ředitele public relations mu otevřela dveře do arizonského světa byznysu, ve kterém získal podporu pro svoji kandidaturu do Sněmovny reprezentantů, kam se v roce 1982 dostal.

V roce 1986 McCain pouze změnil komoru parlamentu, když získal senátorský mandát. A senátorem za Arizonu je dodnes. V průběhu svého senátorství se McCain nezdráhal spolupracovat ani s demokraty – zákon zvyšující daně z cigaret, který u nich měl podporu, mu ale ze stolu smetli republikáni.

McCain v průběhu svého mandátu též musel čelit jednomu skandálu, nazvanému Keating Five. Ten se týkal lobování pěti politiků za společnost Lincoln Saving and Loan Association, která se dostala do výrazných finančních problémů. Výměnou za to dostal McCain příspěvky na svou kampaň. Nakonec vyvázl jen s pokáráním od etické komise Senátu.

V roce 1999 ohlásil McCain svoji kandidaturu na úřad prezidenta, jeho šance oproti významnými republikány protěžovanému Bushovi však zpočátku nebyly příliš velké, i s ohledem na rozpočty, kterými oba kandidáti disponovali. Přesto však Bushovi uštědřil drtivou porážku hned v druhých primárkách v New Hampshiru a rázem byl hrdinou okamžiku.

Co následovalo byla jedna z nejšpinavějších kampaní v dějinách prezidentských voleb. Začaly se objevovat informace, že McCain má nemanželské dítě, že jeho žena je na drogách či že je homosexuál. Bush se od toho velmi rychle distancoval, přesto mu tato štvavá kampaň, ať již vytvořena kýmkoliv, pravděpodobně pomohla dostat se do sedla, když McCaina porazil v Jižní Karolíně. Po prohrách v dalších státech celá kampaň pak skončila nezdarem, do voleb šel Bush, který posléze prezidentský úřad získal.

Mc Cain výrazně podporoval Bushova politiku v boji proti terorismu, invazi do Afghánistánu i do Iráku. Společně s demokratickým senátorem Joem Liebermanem pak byl autorem legislativy, na jejímž základě byla založena Národní komise pro teroristické útoky, která prošetřovala všechny okolnosti útoků 11. září 2001.

V roce 2004 byl McCain opět zmiňován v souvislosti s prezidentskými volbami, tentokrát překvapivě jako možný viceprezident demokratického kandidáta Johna Kerryho. McCainova kancelář však tuto nabídku popřela.

Šance na prezidentský úřad se chopil až nyní, po osmi letech. A musel by se stát zázrak, aby se prezidentským kandidátem nestal. Pro republikány je McCain dobrou volbou, jako jediný z jejich kandidátů dokáže „head to head“ v průzkumech porazit jak Obamu, tak Clintonovou. Volby v roce 2008 tak budou ještě hodně zajímavé.