Kenneth Thomson

Nejbohatší Kanaďan a mediální magnát byl zároveň jedním z největších milovníků umění. Po smrti po sobě zanechal sbírku téměř dvou tisíc obrazů v hodnotě přes 300 milionů dolarů. Mezi jinými skvosty obsahovala například slavný obraz holandského mistra Petera Paula Rubense „Vraždění neviňátek“, který ho v roce 2002 v aukční síni Sotheby’s přišel na neuvěřitelných 77 milionů dolarů, čtvrtou největší částku, jaká kdy byla za obraz v aukční síni zaplacena. Sbírku odkázal své oblíbené ontarijské Art Gallery.

Kenneth se narodil 1. září 1923 v ontarijském North Bay jako třetí dítě a jediný syn Roye a Edny Thomsonových. Jeho otec byl šlechticem a zakladatelem rodinné firmy Thomson Newspapers, která zahrnovala takové hvězdy mediálního nebe, jako například prestižní The Times či Jerusalem Post. Roy přitom začínal s vysíláním rádia, kdy jako jediná osoba obstarával všechny potřebné funkce.

Mladý Kenneth studoval na Torontské univerzitě práva a ekonomii. Jeho studia však přerušila válka a služba v kanadském letectvu. Po válce si dokončil vzdělání na britské Cambridge a nastoupil do rodinného podniku. Většina lidí tvrdila, že nemá obchodní talent svého otce.

Jak šeredně se spletli, jim Kenneth ukázal po otcově smrti v roce 1976, kdy se musel postavit do čela firmy. Kenneth se zbavil britských The Times a Sunday Times, které odprodal australskému magnátovi Rupertu Murdochovi. Stejně tak odprodal i severomořské ropné podíly společnosti. Naopak se začal orientovat na severoamerický trh, kde skupoval specializovaná media. Nákupem Lawyers Cooperative Publishing Company se stal jedním z největších vydavatelů právnické literatury v Severní Americe. Zároveň rozvíjel noviny Globe and Mail.

Thomson rozpoznal výzvu, kterou představovala elektronická média a pustil se touto cestou. Časopis Business Week mu dokonce v roce 1996 přidělil přezdívku „Lord of Cyberpress“. Ve stejném roce jeho firma publikovala přes padesát tisíc elektronických publikací, včetně více než dvou tisíc CD-Romů.

V roce 2000 Thomson vydal prohlášení, že za dva roky odstoupí z vedení společnosti a předá ho svému synu Davidovi. Tak se také stalo, ale starý pán se od své oblíbené kanceláře nedokázal odloučit. Do 25. patra jednoho z torontských mrakodrapů docházel denně, společnost mu dělal jeho oblíbený pes. A ve své kanceláři také dne 12. června 2006 zemřel na srdeční infarkt.

Nejbohatší Kanaďan byl devítkou v žebříčku Forbesu pro rok 2006. Jeho jmění dosáhlo 19,6 miliard dolarů. Thomson Corporation dovedl do stavu, kdy po celém světě ve více než 46 zemích zaměstnává přes čtyřicet tisíc lidí. Hodnota společnosti samotné se odhaduje na 29,3 miliard, rodina Thomsonových vlastní 63%.

Kenneth Thomson 12.6.2006 zemřel a svůj majetek zdědila jeho rodina. Díky tomu se jeho syn David Thomson dostal na 10 místo mezi nejbohatší lidi světa.

Narození: 1. 9. 1923 , North Bay, Ontario, Kanada
Úmrtí: 12. 6. 2006  ve věku 82 let, Toronto, Kanada †
Znamení: panna  

0 se líbí, 0 se nelíbí