Meg Whitman

obchodnice, CEO HP

Narození:
4. srpna 1956
Věk:
67 let
Upravit profil
Je jednou z nejúspěšnějších žen obchodního světa, vlastními silami se dopracoval k majetku přes miliardu dolarů. A sklízí obdiv všech ekonomických časopisů za to, jak vede internetovou aukci E-bay. Margareth Whitman se narodila 4. srpna 1956 v...

Životopis

Je jednou z nejúspěšnějších žen obchodního světa, vlastními silami se dopracoval k majetku přes miliardu dolarů. A sklízí obdiv všech ekonomických časopisů za to, jak vede internetovou aukci E-bay.

Margareth Whitman se narodila 4. srpna 1956 v Cold Spring Harboru v USA ve státě New York. Již odmalička měla blízko k obchodu, její otec byl úspěšný byznysmen. Díky tomu však netrávil příliš času doma a o malou Meg se starala především matka.

Nebylo žádným překvapením, když se Meg přihlásila na ekonomický obor. Vybrala si známou univerzitu v Princetonu, magisterský titul pak získala na Harvardu. První zkušenosti po škole začala získávat prací pro Proctor and Gamble, kde však vydržela pouhé dva roky. Důvodem pro změnu zaměstnání byl její přítel Griffith R. Harsh IV, který jako odborník na neurochirurgii získal práci na univerzitě v San Francisku. Meg se tak stěhovala s ním na západní pobřeží USA.

V San Franciscu Whitman nastoupila na pozici viceprezidentky ve společnosti Bain & Copany. Zde pracovala osm let, pak vzala vyšší pozici v odděleni marketingu v Disney's. Dokonce stála za otevření prvního obchodu firmy v Japonsku.

V roce 1992 Griffith, tehdy už manžel, dostal nabídku pracovat v Centru pro výzkum mozkových nádorů v Bostonu. Rodina se tak stěhovala zpět na východ a Meg hledala nové zaměstnání. Našla ho ve společnosti Stride Rite, která vyrábí obuv pro děti.

O čtyři roky později se Meg stala generální manažerkou Florists' Transworld Delivery, jedné z největších firem zabývajících se doručováním květin. V době, kdy tam nastoupila, však Florists' Transworld Delivery byla silně ztrátová, takřka na pokraji bankrotu. Během velmi krátké doby ji Whitman opět dovedla k zisku, ale pro špatné vztahy uvnitř společnosti se rozhodla odejít.

Doposud předposlední zastávkou Meg Whitman se stalo Hasbro, jeden z největších výrobců hraček na světě. Nepobyla v něm však ani rok, když ji se svou nabídkou odslovil Pierre Omidyar, zakladatel internetové aukce e-Bay. V roce 1998, kdy se tak stalo, fungovala e-Bay pouhé tři roky a měla jen dvacet zaměstnanců. Lovec hlav Robert Kagle pro Omidyara, který chtěl z e-Baye, původně stránky umožňující výměnu postaviček na bonbony PEZ, vytvořit skutečnou značku, vybral právě Whitman.

V Hasbru pod ní pracovalo přes šest set lidí a e-Bay pro ni byla zcela neznámou značkou. Navíc nijak netoužila po návratu na západní pobřeží, kde e-Bay sídlila. Nakonec přistoupila na rozhovor s Omydiarem a následně začala zkoumat stránku i komunitu lidí, která se na ní pohybovala. Postupně rozpoznala obrovský potenciál, který e-Bay měla a v březnu 1998 nastoupila na místo generální manažerky.

Než Whitman nastoupila, neměla e-Bay žádnou reklamní strategii, informace o ní se šířily mezi lidmi především na základě referencí o dobrých nákupech. To se brzy změnilo, značka byla propagována v kampani, která zasáhla celé Spojené státy. Nechala také přestavět celou stránku, aby byl více user-friendly. Přitom dávala bedlivý pozor, aby neodradila původní komutitu, která stála ze velkým úspěchem e-Baye. Vše dohromady vedlo k tomu, že již v roce 1999, tedy rok po nástupu do funkce, dovedla Whitman e-Bay k desetinásobnému nárůstu počtu uživatelů. Ten se zvýšil ze tři čtvrtě milionu na sedm milionů.

E-Bay také koupila aukční síň Butterfield & Butterfield, sídlící v San Franciscu. Ta sice zdaleka není tak známá jako Sotheby's nebo Christies, nicméně umožnila firmě přístup ke starožitnostem či drahým věcem.

Další novinkou, kterou Whitman přinesla, bylo zainteresování obchodů do aukcí na e-Bay. Pod jejím vedením tak přestali na stránce své věci prodávat jen jednotlivci a začaly na ní obchodovat i firmy.
O úspěchu strategie, o kterou se Meg snažila, hovoří i vstup e-Bay na burzu. Akcie se začaly prodávat již v září 1998 a jen za první den vylétly o 163%. E-Bay se tak rázem stala jednou z nejdynamičtějších společností v oboru.

Přestože se konkurenční stránky Yahoo! a Amazon.com snažily, nedokázaly úspěch e-Bay napodobit. Odhaduje se, že v roce 1999 e-Bay realizovala 90% všech internetových aukcí. Tržby se oproti minulému roku zvedly více než třikrát. V roce 2005 se pak cena zboží, které na e-Bay změnilo majitele, přiblížila třem miliardám dolarů.

Ani Whitman se však nevyhnula kritice, za některé své kroky. Například odmítla zrušit prodej nacistických insignií, ačkoli ji o to žádala židovská komunita. Především s poukazem na to, že strategií firmy je prodávat cokoli, co není zakázáno zákonem, i když se to některým skupinám osob nemusí líbit.

Whitman také rozšířila pole působení e-Bay i mimo internetové aukce. Důkazem je nákup webového telefonního operátora Skype, stránky Shopping.com či v poslední době ohlašovaný nákup internetového prodejce lístků StubHub.

Meg získala nespočet ocenění za své manažerské schopnosti.Časopis Fortune ji označil za nejvlivnější ženu v byznysu, BusinessWeek ji pak každoročně jmenuje mezi pětadvaceti nejvlivnějšími manažery vůbec.

Whitman přes svůj úspěch nezapomněla ani na svoji Alma mater. Univerzitě v Princetonu věnovala 30 milionů dolarů za které byla postavena zcela nová Whitman College, pojmenovaná právě po mecenášce.

V současné době je CEO ve společnosti HP.