Ndaba Ntsele

Ndaba Ntsele je nejlepším podnikatelem roku Jihoafrické republiky. V roce 2007 získal cenu firmy Emst - Young jako domácí podnikatel, byl i mezi kandidáty o nejlepšího podnikatele světa roku 2008.

Ndaba Ntsele je výkonným ředitelem a spolumajitelem holdingu Pamodzi Investment, který je největším jihoafrickým investičným fondem, který patří a je řízený černochy. Ntsele ho založil v roce 1996 a od té doby přes něj investoval na dvě miliardy dolarů. Holdingu patří zlaté a uranové doly, několik potravinářských a strojirenských firem a také pojišťovna. Firma Pamodzi Gold, v níž Ndaba Ntsele vlastní majoritu, ročně produkuje asi milion uncí zlata. Odhady hovoří o zásobách minimálně na třicet let při současném tempu těžby.

Ndaba Ntsele pochází z osmi sourozenců, jeho otec prodával jízdní kola. V šesti letech se živil jako prodavač oříšků a ovoce na nádraží, ve třinácti prodával na ulici noviny Sunday Times a Star. Když něco vydělal "koupil" si kamelota a tak to pokračovalo dál. Těm, kteří pro něho pracovali, dával trochu peněz z každého výtisku navíc. Naučil se tak řídit lidi a hlídat náklady. To byla jeho obchodní univerzita, ale chybějící vzdělání si později také doplnil. Nyní ovládá osm afrických jazyků, jeho rodnou řečí je zulu. Postupně se vypracoval mezi největší jihoafrické byznysmeny.

Na rozjezd byznysu nezískal Ntsele v Jihoafrické republice ani cent. Všechny peníze pocházely z Evropy nebo USA. Půjčily mu např. banky, jako jsou ABN Amro nebo Citibang. Když začínal, tak černoši nesměli obchodovat v centru Johannesburgu. To znamená, že pro ně byly uzavřeny všechny důležité úřady a banky. Mohli dělat byznys jen ve vyhrazených černých zónách. Šlo tedy nejen o politickou diskriminaci, ale i ekonomickou. Když Ntsele vlastnil v JAR zastoupení značky Nike, potřeboval peníze na expanzi, protože velmi rychle rostl. Tamní bankéři se s ním vůbec nebavili, tak se obrátil na americkou centrálu a peníze od nich získal bez potížíí.

Situace se v JAR příliš nezlepšila. Stejní lidé, kteří dříve řídily banky, sedí na svých místech dodnes.
Úspěch Ntsela leží mimo Afriku. Snaží se u dětí a studentů podporovat vztah k práci a tvrdý je i na vlastní rodinu. Nevidí důvod proč by jeho tři dcery měly chodit do prestižních škol, nebo vlastnit drahá auta, raději je nechal najít si brigádu, aby prý ochutnaly skutečný svět. Nyní jim je dvacet, jedna studuje práva, druhá pracuje v nahrávacím studiu.

Ntselova firma podporuje i studenty, zaměstnává učitele na základních školách, hlavně matematiky.
Zakládá také školy v černošských čvrtích, které pak spojuje s různými soukromými školami ve světě.
Studenti tak dostanou šanci na výměnné pobyty.

V budoucnu chce Ndaba Ntsele postupně vytvořit strojírensko - pojišťovací skupinu, která se neobejde bez nerostných surovin. Chce se soustředit na zlato a uran. Jeho firmy dělají také automobilové díly pro Mercedes - Benz, vlastní obchodní zastoupení BMW, vyrábí i stroje pro doly. Prioritou je pro něj potravinový sektor. Vyváží jídlo např. do Nigérie, i když tam má už továrnu na výrobu SIM karet. Do konce roku plánuje proinvestovat ještě na pět miliard dolarů.

Věk: 67
Narození: 6. 10. 1952 , Kliptown, Johannesburg, Jiihoafrická republika
Znamení: váhy  

0 se líbí, 0 se nelíbí